Witaj, Zaloguj

Poradnik - Materace

MATERACE - PORADNIK DOBREGO SNU (1)

W naszym poradniku, który składa się z dwóch części, w pierwszej przedstawiamy zagadnienia związane z doborem materaca oraz opisujemy właściwości różnych typów materacy oraz ich wady i zalety.

W drugiej części odpowiadamy na często zadawane pytania związane z materacami - ich doborem i użytkowaniem.

Nasz poradnik ma pomóc Państwu przy wyborze właściwego materaca a co za tym idzie - zapewnienia sobie dobrego snu na lata.

Jak wybrać materac?

Czy rzeczywiście potrzebujemy porady
gdy wybieramy materac do spania?

Sam fakt, że gdzieś na forum tematycznym poczytamy pochwały na temat jakiegoś rodzaju materacy lub posłuchamy znajomego zachwalającego nam swój nowo nabyty materac, nie oznacza, że taki sam będzie odpowiedni również dla nas.

Obecnie rynek oferuje nam bogatą i bardzo rozbudowaną pod względem parametrów technicznych, paletę materaców. W związku z czym, bez choćby minimalnej wiedzy na ich temat trudno jest się poruszać w dzisiejszym świecie materacy. Zwykle poszukujemy po prostu... czegoś do spania i nie zdajemy sobie sprawy z tego jak taka prosta rzecz jak materac może usprawnić i ulepszyć życie. Aby wiedzieć na jakim podłożu będzie spało nam się najlepiej, najzdrowiej i najwygodniej musimy dowiedzieć się z czego są zbudowane materace oraz na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Głównym kryterium wyboru materaca są zawsze nasze indywidualne potrzeby, a nie cena. Nierzadko do podjęcia decyzji o zakupie nowego zmusza nas niewygoda odczuwana podczas snu i nierzadko też nie jesteśmy świadomi dlaczego dyskomfort psuje nam noc, skoro kupiliśmy najdroższy z możliwych materacy. Znajomość podstawowych cech materacy szczególnie istotna jest także w przypadku osób, które nigdy dotąd nie spały na materacu i jest to ich pierwszy tego typu zakup w życiu.

Niezależnie od powodu dla jakiego kupujemy nowy materac, chcemy, a właściwie, przy dzisiejszym trybie życia, musimy spać komfortowo. Aby móc to osiągnąć czasem potrzebujemy fachowej porady.

Konsultanci zajmujący się doborem odpowiedniego materaca mogą zadać szereg pytań, z których niejedno może nas zadziwić. Ale aby konsultant mógł doradzić jaki materac powinien spełnić nasze oczekiwania musi on wiedzieć:

 • Dlaczego potrzebujemy nowego materaca?
 • Ile ważymy i jakiego wzrostu jesteśmy?
 • Czy dokuczają nam bóle kręgosłupa?
 • Z jakiego materaca korzystaliśmy dotychczas?
 • Czy zdarza nam się budzić w nocy z powodu bólu i odrętwienia kończyn?
 • W jakiej pozycji najwygodniej nam się śpi?
 • Czy mamy skłonności do uczuleń lub czy stwierdzono u nas alergie na jakiś konkretny alergen?
 • Jaki stelaż posiadamy i czy przewidujemy jego wymianę?
 • Czy lubimy sypiać ciepło opatuleni kołdrą czy raczej wolimy chłód?
 • Czy nasza potliwość wykracza ponad przeciętną?
 • Ile jesteśmy skłonni zainwestować w materac?

Zanim wybiorą się Państwo po nowy materac i porozmawiają z doradcą w sklepie, warto najpierw dowiedzieć się co takiego może zaoferować rynek i mniej więcej zorientować się mogłoby odpowiadać Państwa potrzebom. Dlatego, specjalnie dla klientów SENPO opracowaliśmy przewodnik po świecie materacy, w którym opiszemy najpopularniejsze rodzaje materaców i odpowiemy na najczęściej zadawane pytania.

Rodzaje materacy - ich właściwości, wady i zalety

Zapoznajmy się z typami materacy oraz odkryjmy ich wady i zalety

Materace kieszeniowe

Budowa

Wkład zbudowany jest ze sprężyn. Każda z nich umieszczona jest w osobnej kieszeni(woreczku). Sprężystość materaca liczona jest ilością sprężyn umieszczonych na powierzchni 1 m2. W materacu może ich być od 250 na m2 czyli standard, aż do 500 lub 1000 na m2 zwanym multipocket. Obłożenie w materacach kieszeniowych może być różnorakie, od płyty kokosowej poprzez lateks aż po piankę wysokoelastyczną co skutkuje jego niższą lub wyższą jakością.

Działanie

Dzięki woreczkowej konstrukcji każda ze sprężynek działa niezależnie od drugiej i każda inaczej ugina się pod naporem ciężaru ciała. Punktowy nacisk na sprężyny powoduje, że materac kieszeniowy dość dobrze dopasowuje się do kształtu kręgosłupa.

Wady i zalety

Dużym plusem tego typu materacy jest ich przewiewność oraz przystępność cenowa w stosunku do jakości spania. Sporą zaletą materacy kieszeniowych jest możliwość spania na nich dwóch osób o różnej masie ciała jednocześnie a cicha praca sprężyn nie zakłóca snu. Minusem z kolei jest dość duża waga materacy typu kieszeniowego. Co dla osób starszych może stanowić przeszkodę w utrzymaniu jego higieniczności.

Materace bonellowe

Budowa

Jest to materac o najprostszej konstrukcji sprężynowej, wzorowanej na dawnych technologiach. Sprężyny wewnątrz połączone są drutem, który powoduje ich równomierne uginanie się. Najczęściej obłożenie sprężyn stanowi płyta kokosowa, pianka poliuretanowa lub coraz rzadziej stosowana, nakładka filcowa.

Działanie

Materac bonellowy równomiernie poddaje się naciskowi powierzchniowemu ciała. Nie jest to najlepszy sposób na zapewnienie sobie komfortowego snu, jednakże osoby o całkowicie zdrowym kręgosłupie mogą na takim materacu spać bez obaw.

Wady i zalety

Materace bonellowych mają dość niskie ceny. Sprężyny są wyjątkowo trwałe, zapewniają więc materacowi dość długą żywotność. Wadą tychże materacy jest ich wysoka waga oraz niemożność zapewnienia zdrowego snu osobom cierpiącym na schorzenia kręgosłupa.

Materace lateksowe

Budowa

Materac lateksowy wypełniony jest płytą z lateksu syntetycznego lub naturalnego, produkowanego z mleczka kauczukowego poddanego wulkanizacji. Najczęściej jednak wypełnieniem jest lateks syntetyczny lub oba te materiały jednocześnie. Płyta lateksowa posiada system otworków dzięki czemu jest dość dobrze wentylowana.

Działanie

Materac lateksowy działa na ciało punktowo, jest bardzo elastyczny i doskonale dopasowuje się do krzywizn anatomicznych. Różnorodna gęstość lateksu pozwala na optymalny wybór elastyczności materaca, którą można dostosować do wagi osoby z niego korzystającej. Materace oznakowane symbolem H2 są odpowiednie dla osób, których waga nie przekracza 80 kilogramów, dla osób ważących więcej, przeznaczone są materace oznaczone symbolem H3.

Wady i zalety

Zaletą materacy lateksowych jest ich odporność na zużycie. Przy odpowiedniej dbałości, jego górna granica wytrzymałości przewidywana na 10 lat może zostać znacznie przedłużona. Minus stanowią specyficzny zapach, który dla niektórych może okazać się zbyt intensywny i dość duża waga. Nie jest on także korzystnym wyborem dla osób o wyższej niż przeciętna potliwości gdyż lateks jest strukturą nieoddychającą. Cena materacy lateksowych jest dość wysoka, jednakże biorąc pod uwagę długą żywotność oraz komfort spania jest to cena adekwatna do jakości.

Materace z pianki wysokoelastycznej

Budowa

Wkład stanowi płyta wykonana z pianki wysokoelastycznej HR ( High Resilience Foam). Dodatkiem, choć nie zawsze stosowanym, w takim materacu może być obłożenie piankowej płyty cieńszą płytą z włókna kokosowego, lateksem lub innym materiałem.

Działanie

W zależności od zastosowanego 3, 5 lub 7-mio strefowego systemu nacięć materac może być miękki lub twardszy. Pianka wysokoelastyczna gwarantuje doskonałe podłoże do snu dzięki idealnej wprost sprężystości punktowej, która pozwala dopasować podłoże do kształtu ciała i zachować oś kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. System nacięć zapewnia nie tylko różnorodną twardość materaca ale też dobrą wentylację. Materace z pianki wysokoelastycznej cechują się niską wagą dlatego nierzadko występują w wersji dwustronnej. Niektórzy producenci materacy piankowych stosują do produkcji pianek dodatki naturalnych olejów roślinnych np. aloesowy, co wzmacnia ich właściwości rehabilitacyjne.

Wady i zalety

W materacu z pianki wysokoelastycznej dużym plusem jest wytrzymałość wkładu, porównywalna do lateksu. Wysoka elastyczność płyty piankowej zapewnia komfort snu oraz działanie rehabilitacyjne. Pianki wysokoelastyczne są odporne na działanie grzybów i pleśni. Minus stanowi jednak cena materacy, która, pomimo że jest odpowiednia do komfortu snu to jednak wysoka.

Materace z pianki termoelastycznej

Budowa

Wypełnienie materaca to płyta z pianki termoelastycznej, zwanej też pianką z pamięcią. Jest to pianka reagująca na temperaturę ciała i otoczenia. Pierwotnie stosowana była wyłącznie przez NASA, po jakimś czasie znaleziono dla niej zastosowanie w przedmiotach użytku codziennego.

Działanie

Zwykle po jakimś czasie spania w jednej pozycji, musimy ją zmienić gdyż nacisk staje się coraz większy i krążenie krwi w uciskanych punktach zwalnia, czego konsekwencją jest odrętwienie. Na materacu z pianki termoelastycznej zmiany pozycji nie są konieczne. Pianka termoelastyczna reaguje nie tylko na nacisk ale też na ciepłotą ciała. Pozwala to utrzymać naturalne krzywizny anatomiczne kręgosłupa oraz odciążyć miejsca chore. Wraz ze wzrostem temperatury ciała materac w danym miejscu robi się bardziej miękki, nacisk staje się lżejszy a krążenie krwi pozostaje bez zmian. Z tego też powodu pianka termoelastyczna jest często stosowana w materacach przeciwodleżynowych.

Wady i zalety

Główną zaletą materacy termoelastycznych jest pamięć pianki. Właściwie jest to idealne podłoże do spania dla każdego. Pianka ma długą żywotność i jest bardzo odporna na odkształcenia. Porowata struktura pianek pozwala na dobrą wentylację wewnątrz materaca. W dobrych materacach stosuje się także system otworów i nacięć dla podniesienia ich higieniczności. Największą i chyba jedyną wadą materacy termoelastycznych jest cena. Dobry materac z wkładem termoelastycznym jest drogim produktem i z tego powodu niedostępnym dla wielu kupujących.

Wyżej wymienione typy to najpopularniejsze i najszerzej stosowane wypełnienia materacy. Obok materacy cieszących się największym uznaniem klientów producenci mają dla swych klientów także inne propozycje jak materace żelowe, wypełnione żelem amortyzującym, który działa podobnie jak pianka termoelastyczna. Materace tubowe, których budowa oparta jest na przestrzeniach wolnych, podtrzymywanych specjalną elastyczną konstrukcją, materace wodne i inne.

O wygodzie i komforcie snu stanowi oczywiście nie tylko jego wypełnienie. Materac powinien mieć także odpowiednią długość. Z reguły obliczana jest ona na podstawie wzrostu osoby do którego dodaje się minimum 20 centymetrów. Przy wyborze materaca znaczenie ma również wiek osoby go używającej, waga oraz ewentualne schorzenia kręgosłupa.

 

MATERACE - PORADNIK DOBREGO SNU

Najczęściej zadawane pytania

(1) Dziadek mawiał, że na ból kręgosłupa najzdrowsza jest twarda deska pod plecami. Czy to prawda?

(2) Co to są i do czego służą strefy twardości w materacach?

(3) Czy źle dobrany materac może być powodem bólu pleców?

(4) Materac piankowy czy sprężynowy? Który materac jest lepszy?

(5) Dla pary lepiej wybrać dwa oddzielne materace czy jeden duży?

(6) Jaki materac wybrać dla osoby starszej?

(7) Jaki materac wybrać dla dziecka?

(8) Kupiłem za twardy/za miękki materac. Jak temu zaradzić?

(9) Cierpię na nadpotliwość, czy mogę spać na każdym materacu?

(10) Czy mogę wyprać swój materac?

(11) Czy do materaca konieczny jest stelaż czy może on leżeć na podłodze?

(12) Jaka jest różnica między stelażem a deskami w łóżku?

(13) Jakie znaczenie ma stelaż?

(14) Czy po upływie czasu gwarancyjnego materac może nadal nadawać się do użytku?

(15) Potrzebuję materaca rehabilitacyjnego ale nie stać mnie na jego zakup. Dlaczego ceny dobrych matercy są tak wysokie?

(16) Jaki materac zapewni zdrowy sen osobie o dużej masie ciała?

(17) Czy pozycja w jakiej śpimy powinna wpływać na wybór materaca?

(18) Jak dbać o materac?

(19) Pokrowiec lato-zima albo z aloesem. Czy pokrowiec ma jakieś znaczenie?

(20) Jestem osobą o nietypowych rozmiarach. Jak powinieniem dobrać materac aby spało mi się wygodnie? 

* * *

POZNAJ ODPOWIEDZI NA TE I INNE PYTANIA

Poczytaj:

MATERACE - PYTANIA I ODPOWIEDZI

Obejrzyj:

MATERIAŁY I PREZENTACJE VIDEO
wycena-lozka
zobacz-wzorniki-tkanin
zobacz-wzorniki-drewna
pobierz-katalogi-pdf
produkt-miesiaca
koldry-poduszki

Koszyk  

Brak produktów

Dostawa 0,00 zł
Suma 0,00 zł

Koszyk DO KASY

Zamówienia internetowe

Skontaktuj się z obsługą sklepu internetowego

(+48) 535-635-716

zamowienia@senpo.pl

Salony sprzedaży

Gdańsk, Olsztyn, Poznań, Wrocław, Warszawa, Zielona Góra

Zobacz adresy i telefony

Materace na wymiar, łóżka na zamowienie

kołdry i poduszki

Kontakt z Salonami

Gdańsk - Rental Park

(+48) 533-336-278

gdansk@senpo.pl

Gdańsk - City Meble

(+48) 575-636-228

gdansk@senpo.pl

Olsztyn - Pawilon Handlowy

(+48) 575-636-259

olsztyn@senpo.pl

Poznań - C.H. Giant

(+48) 531-636-272

poznan@senpo.pl

Poznań - Galeria Polskie Meble

(+48) 531-636-275

poznan@senpo.pl

Warszawa - Domoteka - Park Ikea

(+48) 575-636-227

warszawa@senpo.pl

Warszawa - Home Concept

(+48) 533-336-277

warszawa@senpo.pl

Wrocław - Galeria Domar

(+48) 575-662-577

wroclaw@senpo.pl

Wrocław - Giant Meble

(+48) 531-636-479

wroclaw@senpo.pl

Zielona Góra - Centrum Wyposażenia Wnętrz

(+48) 535-832-912

zielonagora@senpo.pl

raty

NASZE SKLEPY

Salon SENPO - Gdańsk

Rental Park
ul. Przywidzka 7
80-174 Gdańsk
Google+ Lokalnie
tel.: (+48) 533-336-278
e-mail: gdansk@senpo.pl

Salon SENPO - Gdańsk

City Meble
Al. Grunwaldzka 211
80-266 Gdańsk
Google+ Lokalnie
tel.: (+48) 575-636-228
e-mail: citymeble@senpo.pl

Salon SENPO - Olsztyn

Pawilon Handlowy
Władysława Leonharda 5
11-041 Olsztyn
Google+ Lokalnie
tel.: (+48) 575-636-259
e-mail: olsztyn@senpo.pl

Salon SENPO - Poznań

C.H. Giant
ul. Krzywoustego 68
61-144 Poznań
Google+ Lokalnie
tel.: (+48) 531-636-272
e-mail: poznan@senpo.pl

Salon SENPO - Poznań

Galeria Polskie Meble
Aleje Solidarności 34
61-696 Poznań
Google+ Lokalnie
tel.: (+48) 531-636-275
e-mail: poznan@senpo.pl

Salon SENPO - Warszawa

Domoteka - Park Ikea
ul. Malborska 41 - Targówek
03-286 Warszawa
Google+ Lokalnie
tel.: (+48) 575-636-227
e-mail: warszawa@senpo.pl

Salon SENPO - Warszawa

Home Concept
Al. Jerozolimskie 185
02-222 Warszawa
Google+ Lokalnie
tel.: (+48) 533-336-277
e-mail: warszawa@senpo.pl

Salon SENPO - Wrocław

Galeria Domar
ul. Braniborska 14
53-680 Wrocław
Google+ Lokalnie
tel.: (+48) 575-662-577
e-mail: wroclaw@senpo.pl

Salon SENPO - Wrocław

Giant Meble
ul. Brucknera 32-34
51-411 Wrocław
Google+ Lokalnie
tel.: (+48) 531-636-479
e-mail: wroclaw@senpo.pl

Salon SENPO - Zielona Góra

Centrum Wyposażenia Wnętrz
Aleja Zjednoczenia 106
65-120 Zielona Góra
Google+ Lokalnie
tel.: (+48) 535-832-912
e-mail: zielonagora@senpo.pl

Znajdziesz nas w Google+